תפריט סגור

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

“בעצב תלדי בנים”, נאמר בתורה, וללא ספק, על אף שהלידה היא אחת החוויות המשמחות ביותר בחייה של אישה, זהו גם אחד מהאירועים הכואבים והטראומטיים ביותר, לפחות מבחינה פיזית. כאשר מתרחשת רשלנות רפואית בלידה, הטראומה הזו מקבלת משנה תוקף, ומתעצמת גם מבחינה נפשית.

מהי המשמעות של רשלנות רפואית בלידה?

מקרי רשלנות כאלו מתרחשים בעיצומו של תהליך הלידה, מהרגע בו החליט הצוות המיילד על הכנסתה של האישה לחדר הלידה ועד להוצאת התינוק מהרחם אל האוויר הפתוח. לשמחתנו, ברוב המקרים אירועים אלו מסתיימים בתינוק בריא ושלם, אך ישנם מקרים בהם רשלנות רפואית עשויה לגרום נזק לאישה, לעובר ולשניהם גם יחד.

בין היתר, מקרי רשלנות רפואית בלידה מתקיימים בשל:

  • היעדרות הרופא המיילד מחדר הלידה דווקא ברגע הלידה
  • התעלמות מסימני מצוקה עוברית
  • ליקוי בתהליך הוצאת התינוק מהרחם
  • פגיעה באחד מאבריה הפנימיים של היולדת בזמן הלידה
  • זירוז מיותר של הלידה
  • הימנעות מביצוע לידה מוקדמת

רשלנות רפואית בלידה היא מקרה המקבל יחס מיוחד

זוג הורים לעתיד אשר מצפים לילד, מציירים בראשם את העתיד הצפוי להם. הם מכינים את הכל לכבוד האוצר הקטן שבדרך, ובוודאי לא מתכוננים למקרה בו הלידה תיכשל. הרי מדובר בתהליך הטבעי ביותר שיש, ולכן אין שום סיבה שהוא לא יצליח.

מסיבה זו, מקרי רשלנות רפואית בלידה אינם נתפסים כדבר פשוט. בתי המשפט מחמירים לרוב עם הנתבעים בדיונים מסוג זה, וזאת למרות שתביעות בגין רשלנות רפואית במהלך לידה הן הנפוצות ביותר מבין תביעות הרשלנות הרפואית.

אין ספק שרשלנות מסוג זה היא פשוט מקרה שאינו נתפס. מזווית הראייה של ההורים לעתיד, תפקידו של הצוות הרפואי הוא רק לוודא שהתהליך כולו עובר בשלום, בלי תקלות. אף אחד לא מצפה שהתקלה תגיע דווקא מכיוון הרופאים, לכן מדובר בטראומה ובהפתעה עצומה, שיכולה למוטט משפחות שלמות.

עם זאת, חשוב לציין: לא כל נזק הוא מקרה רשלנות

לאורך ההיריון ובלידה עצמה, אורבות לאם ולעובר לא מעט סכנות. אמנם הצוות הרפואי הוא זה שאמור לדאוג לכך שהסכנות הללו ינוטרלו, אך למרות זאת ישנם מקרים בהם ייגרם להם נזק. ועדיין, אין זה אומר שמדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה.

במקרים רבים, פגיעה כזו או אחרת היא בלתי נמנעת: בעיות בריאותיות אותן איש לא יכול לאתר מבעוד מועד, סיבוכים טבעיים, תופעות שמתרחשות ללא כל התרעה או צירופי מקרים שאין עליהם שליטה – כל אלו עלולים לגרום נזק, אך לא ייחשבו כרשלנות, למרות הכל.

לכן, אסור למהר כאן

האמור לעיל בא, למעשה, להוביל כל אחד למסקנה המתבקשת: במקרה של חשש לרשלנות רפואית, יש להתייעץ בנושא עם אנשי מקצוע המבינים ומעורים בתחום. גם כאשר אדם בטוח כי נגרם לו עוול וכי המקרה שלו הוא מקרה קלאסי של רשלנות רפואית בלידה, אל לו לרוץ. עליו לעשות את הדברים מתוך מחשבה הגיונית.

תביעות נזיקין הן תהליך שכרוך בהוצאות כספיות רבות. נטל ההוכחה במקרים הללו הוא על התובע, לכן הוא זקוק לחוות דעת רפואיות של אנשי מקצוע – עניין של כמה אלפי שקלים במקרה הטוב. יחד עם הוצאות המשפט והתשלום לעורך הדין שמייצג את התובע, מסתכם המהלך בסכומים אדירים.

אם כן, לפני שממהרים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, חשוב לפנות לאנשי המקצוע, ובראשם לעורך דין המתמחה בעניינים אלו. לאחר שיבין את השתלשלות האירועים, הוא יוכל לקבוע האם יש כאן עילה לתביעה, או שמדובר בסיפור חסר סיכוי. ברגע שעורך הדין יקבע שהסיכויים גבוהים – הכל יהפוך להיות פשוט הרבה יותר.