תפריט סגור

יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות מהוות אמצעי האידיאלי לאיטום גגות ישרים ריקים או מרוצפים, וגם למרפסות. מדובר בשיטת איטום עמידה וחזקה לאורך זמן שהינה יעילה מאוד עבור גגות חדשים או מזופתים, אך פחות מומלצת לגגות בעלי שכבות איטום ישנות שאינן זפת ושאינן ניתנות להסרה.

בטרם פריסת היריעות חשוב לתקן ולסדר את הגג על מנת להבטיח את אטימותן המרבית, ולמרוח שכבת יסוד ביטומנית שעל בסיסה מלחימים יריעות חיזוק באזורי החיבור שבין הגג לדפנותיו, ובאזורים לא ישרים כמו ליד הדוד. לאחר מכן מלחימים את היריעות הביטומניות על כל שטח הגג באופן אחיד ורציף מהנקודה הנמוכה ועד לנקודה הגבוהה ביותר, ובסוף ההתקנה מומלץ לצפות את היריעות בשכבת הלבנה אקרילית.

 הכנת הגג לפני פריסת יריעות ביטומניות

 לפני פריסת יריעות ביטומניות חשוב לתקן וליישר את הגג על מנת שהיריעות ימוקמו כראוי:

  • יישור הגג לפני פריסת היריעות כולל הורדת שכבות איטום ישנות, חיתוך מקומות מנופחים מזפת, פירוק חפצים בולטים שאינם בשימוש כמו אנטנות ישנות, צנרות ועמודים, ובאזורי החיבור שבין הקירות לגג חשוב להוריד טיח ובטון רופפים, צבע מתקלף וזפת ישנה.
  • תיקונים בגג – לאחר פירוק והסרת חלקים וחומרים בולטים ומפריעים, חשוב לתקן פגמים ושקעים בגג ובדפנותיו. יש להרטיב את האזורים המועדים ולמרוח עליהם תערובת בטון בשיטת רטוב על רטוב, ולזכור כי ייבוש תיקוני הבטון נמשך מספר ימים וחשוב להרטיבם מספר פעמים בכל יום. במידה ומתגלים בגג סדקי זפת יש לנקותם מאבק ולאטום אותם עם חומרים מתאימים. בסיום עבודות התיקונים, שטח הגג אמור להיות נקי מחלקים וללא בליטות על מנת שהיריעות הביטומניות ייתפסו כראוי.
  • ניקוי הגג – לפני פריסת היריעות חשוב לנקות לכלכוך ואבק מהגג, ובמיוחד באזורי היקוות מים כמו ליד המרזבים ומתחת לדודי השמש. לאחר הניקוי יש לשטוף את הגג עם מים ולתת לו להתייבש במשך כיממה. פעולה זו גם תגלה מקומות נוספים בהם מצטברים מים הנדרשים לתיקון.

 חומרי איטום המפריעים לפריסת יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות הינן שיטת איטום מצוינת, אולם מלבד על גבי שכבה ראשונה של זפת או על בסיס ביטומני איננה מתפקדת היטב עם מרבית שכבות הבידוד הישנות שקיימות על הגג, ביניהן:

  • גג המכוסה בשכבת איטום אקרילית: יש להסיר שכבה זו לפני תחילת העבודות, אחרת היריעות הביטומניות יכלאו את שכבת האקריליק האטומה למים ויגרמו להיווצרות רטיבות ולחות. את שכבת האקריליק אפשר להסיר בעזרת חומרים כימיים ובסיוע מבער גז.
  • גגות המכוסים בשכבת חומר איטום צמנטי הידראולי: על גגות אלו אין אפשרות להרכיב יריעות ביטומניות מכיוון שמדובר בחומרים בעלי כושר ספיגה נמוך, אשר לא יוכלו לספוג לתוכם את החומר הביטומני שביריעות. עקב כך, אחיזתן של היריעות בגג תתרופף ולא תשרוד לאורך זמן.
  • גגות שכבר פרושות עליהם יריעות ביטומניות ישנות אינם אידיאליים לפרישת יריעות חדשות. אחיזת היריעות בהם לא תהיה חזקה וקיימת שכיחות גבוהה של היווצרות בועות אוויר, לחות ורטיבות בין היריעות הישנות לחדשות. בנוסף,  נדרשים הרבה יותר זמן עבודה וחומרי גלם על מנת לכסות ביעילות את היקף הגג ביריעות ביטומניות חדשות.

במרבית המקרים על מנת להפיק את המרב משיטת איטום זו, עדיף להסיר את שכבות האיטום הישנות לפני תחילת העבודה. הדבר אמנם מאריך ומייקר את התהליך, אך יבטיח שהיריעות הביטומניות יבצעו את תפקידן כראוי. עם זאת, במידה והתהליך מתגלה כמסובך ויקר מדי, עדיף לחפש שיטת איטום אחרת המתאימה לחומרי האיטום הישנים.

מעוניינים בקריאה נוספת? לחצו לקבלת מידע נוסף אודות יריעות ביטומניות »