תפריט סגור

חתימה דיגיטלית

חתימה דיגיטלית

במציאות של ימינו, השימוש במסמכים שונים הוא בעייתי במובנים רבים. זיוף או שכפול של מסמך וורד (Word) סטנדרטי הוא מאוד פשוט ולכן לא ניתן להשתמש בו לצרכים רגישים. לצורך כך נוצרה חתימה דיגיטלית, אשר מאפשרת לאבטח ולהבטיח את הייחודיות של כל מסר אלקטרוני. חתימה דיגיטלית מבטאת, אם כן, מהפך של ממש בתחום.

מה בדיוק תפקידה של חתימה דיגיטלית?

כפי שצוין, כיום ניתן לשכפל ולזייף בקלות מסמכים, הן ידניים והן אלקטרוניים. מסמך אשר נכתב בכתב יד ניתן, למשל, לצלם במכונת צילום עד רמת איכות מקסימלית, שתבלבל את המקבל אותה ולא תוכל להעיד בפניו שמדובר במסמך משוכפל.

כאשר מדובר במסמך אלקטרוני, העניין אפילו פשוט עוד יותר: אפשר להדפיס את אותו קובץ וורד עשרות ומאות פעמים, באותה רמת דיוק. ניתן להפיץ את אותו מייל אלפי פעמים בדיוק על פי אותו פורמט, כאשר התוכן זהה גם כן.

אפשר להבין את הסכנה שבכך: כל אדם עם מחשב ומדפסת יכול לזייף מסמכים של אנשים בדרגה חשובה, כל בעל חיבור לאינטרנט יכול להפיץ מייל בשם כל אדם שירצה. כשמדובר על מסמכים חשבונאיים או בנקאיים, הסכנה הזו גדולה אף יותר.

ישנם מספר אמצעים להוכחת אותנטיות המסמך

כיום, ישנם אנשים אשר משתמשים בחתימה אישית בסוף כל מסמך. לא מדובר על חתימה כפי שאנחנו מבצעים בצורה ידנית, על דף כלשהו, אלא בטקסט קבוע אשר מופיע בתחתית המייל, לדוגמא: ‘בכבוד רב, אבי אביהו, מנכ”ל החברה’.

חתימה כזו יכולה לסייע במשהו, אך גם אותה אפשר לשכפל בלי בעיה. לכן, נולד הצורך בחתימה מיוחדת, שנעשית באמצעים טכנולוגיים, ולא מאפשרת לזייף ולשכפל את המסמך בשום צורה שהיא, או לפחות מקשה על הפעולה באופן ניכר. זוהי, למעשה, חתימה דיגיטלית.

חתימה דיגיטלית נעשית בשיטות שונות ומורכבות, כך שעל גבי המסמך, גם כאשר הוא מופץ באמצעים אלקטרוניים בלבד (כלומר לא מודפס ולא מועבר בין גורמים שונים על גבי נייר), ישנו אמצעי זיהוי ייחודי, שמופיע פעם אחת בלבד ולא יותר. האמצעי הזה קשה עד בלתי אפשרי לזיוף, והוא אמור להשאר ייחודי לתמיד.

כיצד ניתן להבטיח את ייחודיותה של חתימה דיגיטלית?

בקלות. ישנם כיום מספר גופים מסוים אשר מסוגל להפיק חתימה דיגיטלית כזו. לכל אותם גופים ישנה מערכת אשר מייצרת את החתימה תחת שמם, תוך שהיא מתוכנתת כך שלא תפיק את אותה חתימה פעמיים.

מבלד זאת, כל גוף מפעיל אלגוריתם הצפנה אחר. כך, נוצר מצב וודאי למדי, בו לא ניתן לייצר שתי חתימות דיגיטליות זהות כמעט בשום מצב שהוא. גם אם ‘צורת’ החתימה (לא נכנס למושגים טכנולוגיים מורכבים יתר על המידה) תהיה זהה משום מה, השיוך לאותו גוף הוא שייחד את החתימות הזהות אחת מהשנייה.

ומדוע חתימה דיגיטלית נחשבת כל כך יעילה?

יש לכך מספר סיבות. הראשונה מתייחסת לחיסכון בזמן ומשאבים עבור הארגון אשר משתמש בחתימה הזו: במקום להשתמש במסמכים ובחתימות ידניות, להדפיס עוד ועוד ניירות ולבזבז זמן על ההפקה והשליחה, הכל נעשה תוך זמן קצר ובמהירות.

ברגע שהמסמך מופק, הוא כבר כולל חתימה דיגיטלית, וכך כל מה שנותר הוא לשלוח את המסמך ליעדו, דרך הדואר האלקטרוני או באמצעות מדיה דיגיטליות אחרות. אין צורך להדפיס, לא צריך מעטפות ובולים. הכל נעשה בצורה פשוטה.

היתרון הנוסף הוא בדרך הפשוטה והקלה לעקוב אחר המסמכים ולאתר אותם. ראשית, מאחר והחתימה היא ייחודית, ניתן בקלות לוודא שהמסמך אשר נמצא אצל גורם מסוים הוא המסמך המקורי ולא זיוף. שנית, גם איתורו בין שלל המסמכים אפשרי בקלות בזכות אותה חתימה דיגיטלית, וכך גם הדבר מסייע לניהולו של ארכיון דיגיטלי מסודר ומאורגן.

לעיון במידע נוסף, עברו למאמר הבא אודות חתימה דיגיטלית »