תפריט סגור

חתימה אלקטרונית

חתימה אלקטרונית

בעידן בו רוב הדברים מתבצעים על ידי המחשב או כל אמצעי טכנולוגי אחר – ולא בצורה ידנית, קשה מאוד לדעת האם המוצר שהופק הוא מקורי. חתימה אלקטרונית באה למעשה לפתור את המצב הזה, בעזרת ‘חתימה’ שהיא סימן זיהוי לאמצעים טכנולוגיים. בעזרת חתימה אלקטרונית, ניתן להבטיח ולוודא שהפריט המסוים מקורי.

לחצו כאן לפתרונות מתקדמים מבית אימאג’ טכנולוגיות של חתימה אלקטרונית »

דוגמא טובה לכך היא בהנפקת חשבוניות מס דרך המחשב. בעיקרון, על פי חוק כמעט כל מסמך אשר חתום בסופו על ידי אדם, יכול לשמש כחשבונית לענייני מס. אך מה אם מדובר במסמך אשר מועבר מצד לצד בשיטה אלקטרונית, כלומר: ללא כל מעורבות ידנית?

דרך אחת היא להדפיס את המסמך, לחתום עליו, לסרוק אותו ואז לשלוח אותו לנמען (או במקום לסרוק – לשלוח אותו בפקס, אך אז יש לכתוב עליו כי הוא ‘נאמן למקור’). במקום לעשות את כל זה, לא כדאי למצוא דרך פשוטה יותר?

חשבוניות אלקטרוניות – עם חתימה אלקטרונית

הצורך הזה, לקיצור השלבים וליצירת אמצעי נוסף, יעיל ואמין לחתימה על מסמכים אלקטרוניים, הפך להיות גדול יותר עם הזמן. כיום, אנשים רבים מעדיפים לקצר את התהליך הזה משמעותית ומצד שני, לא לעבוד בצורה ידנית. ישנם כל כך הרבה שיטות לייצור מסמכים בקלות – חייבת להיות שיטה גם לפתור את בעיית החתימה.

לצורך זה, נוצרה החתימה האלקטרונית – חתימה אשר מאפשרת למנפיק המסמך לחתום בצורה אלקטרונית על המסמך ולהגיד לצד השני, למעשה: אל תדאג, מדובר במסמך מקורי ומאושר שלי. אני חתום עליו, בעזרת חתימה אלקטרונית ייחודית לי.

איך נוצרת חתימה אלקטרונית?

החתימה האלקטרונית נוצרת בשיטה מתוחכמת, אשר מייצרת זהות אלקטרונית שניתנת לקריאה רק בעזרת פענוח ההצפנה או האלגוריתם בו נכתבה. במילים אחרות, רק מכשירים אשר יודעים ‘לשוחח’ ו’לקרוא’ את השפה בה נחתמה החתימה הזו, יוכלו לקרוא את החתימה הזו ולאשר אותה. בדרך זו, החתימה נותרת מאובטחת ולא ניתנת לזיוף.

מעבר לזה, כל חתימה – בין אם מדובר במסמך, במוצר או במכשיר – היא חתימה ייחודית לאותו פריט. אין חתימה זהה לשני פריטים שנחתמו בצורה אלקטרונית ולכן, גם האיתור של כל מסמך על פי חתימה אלקטרונית יהיה פשוט הרבה יותר מאיתור של מסמך אשר נחתם על ידי אדם, בצורה ידנית.

האישור של החתימה

תהליך האישור של החתימה, או התוקף שלה, יהיה מעט מסובך יותר להבנה – אך פשוט לביצוע. הרי ההצפנה, טובה כלל שתהיה, עדיין לא מוכיחה שמדובר בחתימה מקורית ואישית של אותו מסמך. אדם יכול לטעון שהצפין חתימה אלקטרונית, אך אם פעולותיו אינן מפוקחות על ידי איש, הוא יכול כביכול לעשות כרצונו.

לכן, התגייסו לטובת העניין רשויות וגופים שונים, אשר מאפשרים לבצע את בדיקת התקפות או האישור של החתימה הזו. כלומר, אם אדם מסוים מציג חתימה אלקטרונית כלשהי, הוא חייב להציג גם אישור מצד גוף אמין, ממשלתי לרוב, אשר עומד מאחורי הנפקת החתימה.

על פי הדוגמא שנתנו בתחילת הקטע, חתימה אלקטרונית על חשבוניות מס, חייבת להיות מאושרת על ידי מס ההכנסה הישראלי. רק במצב כזה, המסמך יקבל את התוקף אשר לו זקוק מקבל המסמך. ואכן, כפי שניתן לבדוק בכל דרך אפשרית – חברה אשר מציעה הנפקה של חשבוניות אלקטרוניות לעסקים, תציג גם אישור של מס ההכנסה לצד זה.

בעולם האלקטרוני והוירטואלי כמעט בו אנו חיים, חתימה אלקטרונית היא הכרח של ממש. לולא קיומה, היינו עדים לשוק פרוץ, נתון לזיופים רבים, במיוחד כשמדובר במסמכים אלקטרוניים שנחשבים קלים מאוד לשכפול. חתימה אלקטרונית הינה אקוטית ביותר בעולם העסקים של היום ולמעשה בתחומים רבים אחרים גם כן.

על ידי לחיצה כאן תוכלו להמשיך לקרוא אודות חתימה אלקטרונית »