תפריט סגור

חומרי בידוד

חומרי בידוד

על פי החוק כל בניין מגורים, בית ספר, גן ילדים, מבנה תעשייה או כל מבנה אחר צריך לעמוד בתקנות בידוד המתאימות לאופיו. את בידוד המבנים משיגים באמצעות חומרי בידוד, כאשר ישנם חומרי בידוד המתאימים ליצירת בידוד אקוסטי, כאלה הדואגים לבידוד תרמי, או חומרי בידוד המתאימים לשניהם גם יחד.

מהו בידוד אקוסטי?

בידוד אקוסטי נועד מצד אחד להקטין את ההד בתוך חלל מסוים ומצד שני למנוע מעבר של קול בין חללים שונים. בכל מבנה בו נימצא, השאיפה היא ליצור מצב בו נשמע באיכות טובה ככל האפשר את הרעשים שבתוך החלל, ללא הדים, וכמה שפחות את אלו שמחוצה לו.

אופן הבנייה של החדר, מיקום הדלתות והחלונות, חומרי הבנייה והאופן בו מרוהט החדר, יחד עם חומרי בידוד אקוסטי, יוצרים את האקוסטיקה של החדר – מונעים חדירת רעש מבחוץ, מפחיתים את ההד בתוך החלל, ומגבירים את הקולות הרצויים בתוך החלל.

מהו בידוד תרמי?

בידוד תרמי נועד למנוע מעבר חום בין גופים, מבנים או חומרים. אם מבנה מסוים לא יהיה מבודד כיאות מבחינה תרמית, החום עלול לא להישמר בו ואז השוהים במבנה יסבלו מקור, או לחלופין להצטבר בו יתר על המידה ואז חום ומחנק יעיקו על השוהים במקום.

החלק המשפיע ביותר על בידוד תרמי של חלל הוא המעטפת: התקרה, הרצפה והקירות החיצוניים והפנימיים. תכנון נכון של המעטפת ובחירה נכונה של חומרי בידוד ימנעו חדירת מים ורטיבות ויפחיתו את השפעתם של תנאי מזג האוויר על פנים המבנה.

חומרי בידוד נפוצים

  • צמר סלעים – עשוי מבזלת ומסלעים מינראליים, אינו דליק, עמיד בפני חרקים, עובש וריקבון. צמר הסלעים מגיע בשלוש צורות שונות: לוחות צמר סלעים מותקנים בלוחות גבס או בגגות על מנת למנוע איבוד או חדירה של חום, ועל מנת לבודד קול למטרות אקוסטיות. תרמילי צמר סלעים מבודדים צינורות בחום גבוה, ומזרוני צמר סלעים נועדו לכיסוי צינורות חמים ולבידוד אקוסטי של גנראטורים.
  • צמר זכוכית – צמר זכוכית עשוי מסיבי פיברגלס, הוא קל יותר מצמר הסלעים ומאפשר דחיסה גדולה יותר, אינו דליק ואינו צובר לחות. גם הוא, כמו צמר הסלעים, שייך לקבוצה של חומרי בידוד דו תכליתיים המבודדים תרמית ואקוסטית. התקנה של צמר זכוכית בקירות פנימיים וחיצוניים, תקרות וגגות רעפים מעדנת את המעבר בין הטמפרטורות בעונות השנה השונות ובין היום ללילה ומפחיתה את הצורך במיזוג אוויר.
  • קצף פוליאוריטן – חומר בידוד חזק, עומד בכל התקנות לבטיחות באש, עמיד בפני מים ושומר על יציבות ועמידות כל עוד אינו נחשף לשמש. חוזקו הרב מאפשר שימוש בכמות קטנה מהחומר להשגת הבידוד הרצוי, כך שמבין הסוגים השונים של חומרי הבידוד הוא בהחלט אחד החסכוניים.
  • לוחות פוליסטירן מוקצף – חומרי בידוד הידועים לכולנו בשם ‘קלקר’, ומגיעים בצורת לוחות בעובי של 2 עד5 סנטימטרים. לוחות אלו ניתנים להתקנה בקלות, מבודדים חום בצורה טובה ומתאימים במיוחד לקירות שנבנו בשיטת הבנייה הקלה.

בדד זאת בעצמך

המצב האידיאלי הוא כניסה לדירה חדשה שהבידוד בה מושלם: בקיץ יהיה קריר, בחורף יהיה חמים, לא תשמעו את השכנים מבחוץ ואף אחד לא יתלונן על הרעש שאתם עושים. בפועל, כמובן, זה לא קורה, ורק אחרי שנכנסים לדירה מגלים את בעיות הבידוד שלה.

לפני שאתם מכינים את חשבון הבנק שלכם לדרישות התשלום של אנשי המקצוע, כדאי לברר אם יש ביכולתכם לבצע את הבידוד בעצמכם. אל תוותרו על ייעוץ מקצועי בקניית חומרי בידוד ובהבנת אופן השימוש בהם, אך היו בטוחים כי בהחלט ישנם מספיק חומרי בידוד ידידותיים ונוחים לשימוש, שאולי יעזרו לכם לפתור את הבעיה במו ידיכם.

מעוניינים להמשיך לחקור את הנושא? עברו למאמר נוסף על חומרי בידוד »