תפריט סגור

השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד

הפיתוי מאחורי ההבטחה של השתלת שיניים ביום אחד הוא גדול, אך בעולם צרכני המונע על ידי כוחות שיווק ופרסום, הפנטזיות הכמוסות שלנו הן חומרי המזון. כולנו חולמים על פתרונות קסם, כולנו מעדיפים לדלג על שלבים המסבים לנו כאב או אי נוחות, אבל אחרי הכל, אפילו לאלוהים לקח ששה ימים לברוא את העולם…

בין פרסומת למציאות

בפרסומות זה נראה נהדר: מצד אחד מציגה תמונה עגומה של פה נטול שיניים תחת הכותרת “לפני”, ובמשבצת הסמוכה מוצג אותו הפה כשטור של שיניים בוהקות מחייך לעומתנו כשהמילה “אחרי” מבטלת את כל מה שקרה באמצע. כדי להעצים את הפלא בו חוזות עינינו, מבטיחה הכותרת הראשית: השתלת שיניים ביום אחד.

אחד הכללים המנחים את תרבות הצריכה, היא לבחון את הפרסומים בעין ביקורתית, להפעיל את ההגיון ובעיקר: לחשוב מי מרוויח מזה.

רעיון שיווקי נולד

אז האם באמת השתלת שיניים ביום אחד היא אפשרית? הפרסום המבטיח כי הדבר אפשרי, ‘מעגל פינות’ ועושה שימוש בחצאי אמיתות, הנתמכות וממומנות על ידי חברות דנטליות מסחריות.

שיטת השתלות השיניים הקלאסית, זו שאחוזי ההצלחה שלה הם הגבוהים ביותר, נסמכת על החדרה של שתלי טיטניום אל תוך עצם הלסת. לאחר שהותקנו השתלים, נדרשת תקופת המתנה על מנת לאפשר להם להקלט בעצם וליצור ביניהם חיבור ביולוגי. משחולפת תקופה ההקלטות כעבור מספר חודשים, מורכבת השן הקבועה על גבי השתל. עם זאת, כדי שהמטופל לא יסבול ממפגע אסתטי בדמות שן חסרה, מצייד אותו רופא השיניים בשן זמנית נשלפת.

לעומת השיטה הזו, המוכיחה את עצמה למעלה משלושים שנה,  משווקת שיטת השתלת שיניים ביום אחד, הידועה גם בשמה: העמסה מיידית.

על פי שיטה זו, לאחר שהוחדרו לעצם שתלי הטיטניום, מולבשים עליהם עוד באותו יום כתרים זמניים שאינם ברי שליפה. באופן זה, עוקפים את תקופת ההמתנה לקליטת השתלים ובעצם את אי הנוחות הזמנית הנגרמת מן השימוש בשיניים זמניות נשלפות.

אז מה לא מספרים לנו?

ראשית, אחוזי ההצלחה של שיטת ההעמסה המיידית הם נמוכים יותר. שנית, לא כל אחד עומד בתנאים המאפשרים שיטת טיפול זו. כך למשל, על העצם להיות בעלת נפח מתאים ואיכות טובה, דבר האופייני לצעירים ופחות נוגע לאוכלוסייה המבוגרת. האירוניה היא, שדווקא האוכלוסייה המבוגרת היא קהל היעד העיקרי של השתלות שיניים, והיא זו שסובלת משלל מחלות כרוניות בכללן נטייה לאוסטאופורוזיס.

נוסף על כך, שתלי הטיטניום בהם נעשה שימוש בעת ביצוע פעולת העמסה מיידית הם בדרך כלל בעלי אורך חריג, כדי שיוכלו לתמוך באופן מרבי להעמסה. אמנם, המרקם המיוחד של הטיטניום מעודד האצה של החיבור הביולוגי, אך מאידך הוא עלול להוות מקור לזיהומים עתידיים ולהצטברותם של חיידקים.

השתלת שיניים ביום אחד היא, אם כן, מסר שיווקי שיש לבחון בחשדנות, ובעיקר לבדוק היטב לפני שמתפתים לו.