תפריט סגור

דלתות מעוצבות

דלתות מעוצבות

במהלך חיינו אנו עתידים להתקל בדלתות בלתי נשכחות רבות: הדלת אשר עמדנו מולה בלב הולם מהתרגשות ולא העזנו לנקוש עליה, דלת השירותים שנמצאה לאחר חיפוש נואש עם שלפוחית במצוקה… ויהיו גם דלתות מעוצבות שפשוט יהיו יפות מכדי שנוכל לשכוח.

העיצוב שנצרב בתודעה

השאיפה לאסתטיקה נובעת מן הצורך לנצח את שגרת החיים האפורה. כל אמנות באשר היא נשענת על מציאות היום יום, ועיקר מזונה הוא הדברים הבנאליים המקיפים אותנו. דלתות הבית הן דוגמא לחפץ פרקטי שזכה להכרה גורפת בעולם האמנות, כך שאמנים המייצרים דלתות מעוצבות שייכים לנישה ייחודית ההולכת ומתפתחת. לכאורה, מהווה הפרקטיקה של הדלתות נתון מגביל, כאשר למעשה מדובר ביתרון יצירתי: השטח המצומצם יחסית של הדלת הוא כר פורה למגוון של עיצובים ואפשרויות. האפשרות להשתמש במגוון של חומרים ואף לשלב בין אלמנטים שונים ומנוגדים זה לזה, מייצרת שפת עיצוב מפתיעה ומרתקת, המשפיעה על סביבת הבית ועל תפיסתה בעיני המתבונן.

השימוש בדלתות כחומר גלם ליצירה אמנותית, אינו מנותק מן הפונקציות שעליהן למלא, ביניהן הגנה על הרכוש ועל דרי הבית, כמו גם שמירה על בידוד תרמי ואקוסטי.

עניין של התאמה

תהליך ההתקנה של דלתות מעוצבות מצריך תכנון מקדים על ידי מספר בעלי מקצוע המעורבים בתהליך, ביניהם אדריכלים ומעצבי פנים. על מנת שדלתות אלו ישתלבו היטב במרחב הביתי וישרו את האווירה המצופה מהן, עליהן לקיים דיאלוג עם סביבתן.

הדיאלוג נפתח בהיבטים פרקטיים רבים, ביניהם מיקומה של הדלת בבית עצמו וביחס לחלל, החומרים, הצבעים והטקסטורות המקיפות אותה ועוד. בהמשך, נבדק שיח העיצוב הביתי הבוחן את אופיו של הסגנון והמסר, ונבדקים האלמנטים הויזואליים הסובבים את הדלת.

כך למשל, על מנת להפיק את המרב מהתקנתן של דלתות מעוצבות, יש לבחון את התאורה הן בשעות היום והן בשעות החשכה, כך שאפקטים שונים של אור ומשחקים עם צל ימוצו עד תומם.

בהקשר זה, יש לעמוד על ההבדלים בין דלתות פנים לדלתות חוץ, המושפעות מפרמטרים שונים.

תפקודים שונים

דלתות חוץ הן דלתות שבצדן האחד מהוות חלק מן התפאורה הביתית, ובצדן האחר הן שייכות לרשות הכלל ולעיניהם הבוחנות. על כן, על דלתות חוץ מוטלת אחריות כפולה ומכופלת בכל הקשור לחזותן. בנוסף, דלתות אלו חשופות לשינויים של מזג האוויר במידה והן מותקנות בפתחו של בית פרטי, למשל, ואינן מוגנות על ידי חדר מדרגות. משום כך, על דלתות אלו להיות עמידות בפני קרני השמש, ולגלות חוסן מול גשם ורוח. נוסף על כל דרישות אלו, על דלתות החוץ להיות בעלות מנגנוני הגנה ולהבטיח בטחון לדיירי הבית ורכושם. לעומתן, דלתות מעוצבות המותקנות בפנים הבית משרתות שני חללים בתוך הבית, ועליהן להתאים לכל אחד מהם. כיום, שוק הדלתות הוא כה רחב, עד כי הוא מציע לא רק מגוון עצום של דלתות מעוצבות בשלל עיצובים, צבעים ואפשרויות עיצוב, אלא גם אמני דלתות להזמנה אישית.