תפריט סגור

בידוד אקוסטי

בידוד אקוסטי

רעשים סביבתיים פוגמים באיכות החיים שלנו, במיוחד באזורים אורבאניים. רעשים אלו נגרמים בין היתר עקב קרבה לכבישים סואנים ולפסי רכבת, מטוסים מנמיכי טוס, סמיכות לאתר בנייה או למוסד ציבורי כגון בית ספר או גן, וכן רעשים מבתי קפה ומועדונים. אמנם במקומות המועדים לבעיות רעש קבועות כמו כבישים ראשיים או מסילות רכבת, בונות הרשויות קירות אקוסטיים המפחיתים חלק ניכר מרמות הרעש, אך במקרים פרטיים על כל אדם או עסק לספק לעצמו פתרונות. הפתרון המרכזי והשכיח לבעיה מטרידה זו הינו בידוד אקוסטי של המבנה, אשר נועד לעמעם חדירת קולות ורעשים דרך כותלי הבית.

תחום הבידוד האקוסטי הינו רחב היקף ודורש ידע מקצועי לשם יישומו באופן פרקטי ואפקטיבי, שכן ישנם מגוון גדול של טכניקות וחומרי בידוד אקוסטיים המותאמים עבור סוגי בנייה ורעש שונים. למתעניינים כדאי לדעת כי חומרי בידוד אקוסטי רבים אף מספקים בידוד תרמי לבית.

בידוד אקוסטי למקומות ציבוריים

לעיתים קרובות בידוד אקוסטי במקומות ציבוריים הינו הכרחי ואף מחויב בחוק. למשל, בחדרי הקלטות סאונד שבהם נדרש בידוד אקוסטי איכותי על מנת לייצר צליל נקי ללא רעשים סביבתיים. דוגמא נוספת היא מקומות בילוי הממוקמים בסביבת מגורים והמחויבים בבידוד אקוסטי, כדוגמת מועדונים ופאבים בהם מושמעת מוסיקה רועשת. גם בתי משרדים נדרשים לבידוד אקוסטי בקירותיהם החיצוניים, עקב מיקומם באזורי תעשייה רועשים וסואנים, ועל מנת ליצור סביבת עבודה רגועה ושקטה.

בידוד אקוסטי נחוץ גם בחללים הפנימיים של משרדים על מנת לאפשר דיונים פרטיים, שקטים ודיסקרטיים, ובמיוחד בחדרי ההנהלה והישיבות. במבנים ציבוריים שיטת הבידוד האקוסטי נקבעת על ידי האדריכל המתכנן ותלויה בצרכי וביעדי המבנה, המקיפים מגוון גדול של אפשרויות וחומרים כדוגמת לוחות ואריחי גבס, לוחות עץ דחוס ויריעות אלומיניום מחוררות, ואריחי פיברגלאס.

בידוד אקוסטי לחללים פנימיים

קיימים מספר חומרים המשמשים לבידוד אקוסטי של חללים פנימיים. הנפוצים שבהם הינם לוחות או גלילים של צמר סלעים ופיברגלאס המונחים בין שני לוחות גבס, ומתאימים לבידוד קירות פנימיים, גגות רעפים ותקרת רביץ. הפיברגלאס טוב גם לבידוד אקוסטי חיצוני מכיוון שהינו עמיד למים. לשם יצירת חדר מוסיקה או הקלטות בביתכם יש לצפות את הקירות בלוחות של פיירפלקס, או בלוחות של פוליאוריתן מוקצף. לוחות אלו מסופקים עם שטחי פנים שונים כדוגמת שטח חלק, גלי או משולש, כאשר כל מרקם מתאים להשקטת סוג אחר של רעש.

למעוניינים בבידוד אקוסטי בביתם מומלץ לתכנן את הבית עם מפרט בידוד אקוסטי כבר בעת הבנייה או השיפוץ. בבידוד זה תיעזרו ביריעות אקוגומי או ברשת פוליאוריתן אשר יוצבו בין הקירות או מתחת לריצוף. בנוסף, ניתן להשתמש בפולאוריתן מוקצף בהתזה כחומר בידוד אקוסטי המיושם לפני החיפוי החיצוני של המבנה, ואת הקירות הפנימיים ניתן לצפות בטיח אקוסטי. עם זאת, יש לדעת שתוספות הבידוד האקוסטיות מייקרות מאוד את מפרט הבנייה.

בידוד אקוסטי למכשור רועש

חשוב ליצור בידוד אקוסטי סביב למכשירים רועשים כדוגמת מעליות, חדרי מכונות וגנראטורים, קומפרסורים ומפוחים, מזגנים ואפילו ג’קוזי. השיטה המועדפת עבור מכשירים אלו הינה יצירת בידוד צף למקור הרעש, על מנת להוריד באופן משמעותי את הויברציות. יוצרים בסיס צף על ידי יציקת בטון המנותקת מהרצפה באמצעות מזרוני בידוד מיוחדים ממולאים בפוליאורתן מוקצף ודחוס, כאשר עובי הבידוד משתנה בהתאם לגודל המכשיר הרועש. על המזרונים יוצקים בטון בעובי של כעשרה סנטימטרים ואת המכונה מקבעים ומעגנים לבסיס הצף. חשוב לבודד את הבסיס בעזרת יריעות בידוד עמידות בפני מים וכימיקלים.

מעוניינים להמשיך להרחיב את ידיעותיכם? עברו לקריאה נוספת אודות בידוד אקוסטי »