תפריט סגור

אכסניות נוער

אכסניות נוער

אכסניות נוער הן מקום בו יכול כיום להתארח כל אדם – ואפילו משפחה שלמה – בנוחות וללא בעיות, אך במקור, אלו היו מקומות אירוח שיועדו לבני נוער בלבד, ולכן מראש הם הציעו מחיר נמוך מהמקובל בשוק. לפחות מבחינה זו, אכסניות נוער נותרו עד היום ממש כשם שהיו בתחילת דרכן: זולות, פשוטות ונוחות לאירוח.

הרעיון מאחורי אכסניות הנוער

ב-1912 הוקמה האכסניה הראשונה שמטרתה המוצהרת הייתה לארח בני נוער וצעירים בלבד. האכסניה הזו נוסדה בגרמניה והרעיון שמאחוריה היה לאפשר לצעירים ובני נוער, להם אפשרויות כלכליות מצומצמות ביותר, ללון בחדרי אירוח מבלי לבזבז הון עתק.

מלבד זאת, צעירים שיוצאים לחופשה לא מחפשים את הנוחות המקסימלית ואת הפינוקים המדהימים ביותר. רבים מהם יסתפקו במיטה נוחה ולא יותר, כדי לחסוך קצת כסף. אכסניות נוער, במובן זה, הפכו לצורת האירוח המועדפת על צעירים באותם זמנים. אט אט, החלו לצוץ ברחבי אירופה יותר ויותר מרכזי אירוח כאלו, שנפתחו לתיירים בכל הגילאים.

אכסניה וקוץ בה

כפי שכל אחד יודע, דבר טוב לא יכול שלא להגיע גם עם כמה דברים רעים. ובכן, אכסניות הנוער של פעם אמנם היו זולות בצורה בלתי רגילה, אך התנאים בהן היו בהתאם. נכון, בני נוער לא זקוקים לתנאים מפנקים במיוחד, אך במקומות מסוימים חסכו כל כך ביצירת תנאי אירוח סטנדרטיים, עד שהשהות בהם הייתה בלתי אפשרית.

כך, יצא לאכסניות הנוער ברחבי העולם שם של מרכזי אירוח מוזנחים, מעופשים ולא נוחים בעליל. תדמיתן של האכסניות הללו הידרדרה בעיני התיירים עד כדי כך שאדם שבחר ללון בהם עשה זאת רק אם באמת לא נותרה לו ברירה או כסף מזומן, שיספיק ללינה בחדר מלון רגיל – וטוב בהרבה.

מעט מאוד אכסניות נוער הציעו בשנים הראשונות אירוח ברמה מתקבלת על הדעת. תופעות כמו לכלוך רב, עכברים בחדרים ומצעים מעופשים היו שכיחות מאוד. אט אט האכסניות הללו הפכו למוקד אירוח עבור התיירים העניים והעזובים ביותר – עובדה שהרחיקה עוד יותר את התייר הממוצע מאותם מקומות.

כיום אכסניות נוער הן סיפור אחר לגמרי

עד כאן העובדות נכונות לשנים רחוקות מאוד, אז תודעת השירות והחשיבות של חוויית הלקוח היו בחיתוליהן. כיום, כאשר כל בעל עסק יודע עד כמה לקוח מרוצה חשוב להצלחת העסק שלו, גם אכסניות נוער עברו שינוי משמעותי.

עם השנים התברר כי ישנן לא מעט אכסניות חדשות – או כאלו ששינו את פניהן – אשר מציעות אירוח ברמה שלא תבייש מלון קטן. עדיין לא מדובר, כמובן, על תנאי אירוח ברמה של חמישה או ארבעה כוכבים (וברוב המקרים אפילו לא שלושה) – אך מבחינת מקום ‘לשים בו את הראש’, הן מתפקדות בצורה מושלמת.

תיירים רבים, קבוצות, בתי ספר בטיול מאורגן וכדומה – כל אלו יעדיפו את אכסניית הנוער על פני כל מקום אחר. התשלום נוח, המתקנים קלים לתפעול והמקום מותאם לאירוח של כל אדם. זוהי ללא ספק אפשרות שנמצאת בראש הסולם עבור תיירים רבים בכל רחבי העולם.

ומה קורה בישראל?

מעטים יודעים זאת, אך בישראל פועלות לא מעט אכסניות נוער – כ-30 במספר – מהצפון ועד הדרום. ההיסטוריה של האכסניות בארץ דומה מאוד למגמה העולמית, כשבשני העשורים האחרונים הפופולאריות שלהן הולכת וגדלה.

גם כאן בישראל, כמובן, מדובר במרכזי אירוח זולים ונוחים יחסית, שממוקמים ברוב המקרים בקרבת שמורות טבע או אתרי תיירות מרכזיים. אם אתם מחפשים אפשרות נוחה וזולה לחופשה הבאה שלכם בישראל, אכסניות נוער הן משהו שאתם בהחלט צריכים לקחת בחשבון – בלי קשר לאופי החופשה או לכמות הנופשים.

מחפשים מידע נוסף? לחצו לקריאה נוספת אודות אכסניות נוער »