תפריט סגור

איטום

איטום

לפני בוא החורף חשוב לבדוק את אטימות קירות הבית ופתחיו. בדיקת ואטימת הבית מראש ימנעו יצירת נזקים גדולים ויקרים יותר בעתיד, הנובעים מנזילות ורטיבות בחללים החיצוניים והפנימיים של הבית, כדוגמת כתמי לחות, עובש ופטריות, התקלפות צבע וטיח, בועות אוויר על התקרה והקירות והתפשטות סדקים. בדיקה זו תקיף את המרזבים והגג, הקירות וכל פתחי הבית כולל דלתות, חלונות ומרפסות.

אם יש צורך, חשוב לבצע את האיטום בעזרתם של אנשי מקצוע המתמחים בתחום והנעזרים בחומרי איטום איכותיים, על מנת להבטיח את אטימות הבית לשנים רבות.

בדיקת מרזבי הבית

אחת הבדיקות החשובות ביותר שיש לבצע בבית, ובעיקר בגגות שטוחים, היא של פתחי הניקוז, והמרזבים החיצוניים והפנימיים. מרזבים סתומים יגרמו להצטברות של מים על הגג ומכאן לנזילה בגג ובקירות. במקרים חמורים הם אף עלולים לגרום לקריסת הגג עקב הצטברות כמויות גדולות של מים. חשוב לדעת שבדיקת ניקוז המים תקפה הן לבתים ישנים והן לחדשים, מכיוון שהבעיה נוצרת לרוב בשל גורמים חיצוניים כמו הצטברות עלים ולכלוך על הגג.

איטום גגות לקראת החורף

איטום הגג לפני החורף נועד למנוע נזילות בגג וליצור בידוד טוב יותר, החוסך בעלויות החימום. קיימות טכניקות רבות וכן חומרים המיועדים לאיטום גגות הבית: זיפות, פריסת יריעות ביטומניות או יריעות פי.וי.סי, שימוש בחומרי איטום אקריליים, פולימריים ופוליאוריתניים.

השיטה הוותיקה והידועה ביותר לאיטום גגות היא בעזרת זפת חמה, המונעת חדירת נוזלים לתשתיות המבנה ונחשבת לחומר איטום אמין וזול, בעוד איטום הגג באמצעות יריעות ביטומניות הנפרשות ומולחמות אל הגג נחשבת לשיטה היעילה ביותר, שכן מדובר ביריעות חזקות מאוד ועמידות לאורך שנים.

חשוב לבחור חומר איטום אשר יתאים לסוג הגג שלכם – חומר אשר ייאחז ויידבק באופן הרמטי לשכבות איטום ישנות שכבר קיימות על הגג.

בדיקת ואיטום החלונות והפתחים לקראת החורף

חשוב לבדוק גם את אטימות פתחי הבית לקראת החורף על מנת למנוע נזילות דרכם. ראשית בדקו שחלונות ודלתות ביתכם נסגרים באופן הרמטי, ובמידה שהפתחים אינם נסגרים כראוי או שאתם יודעים על בעיית איטום במשקופי ומסגרות הפתחים, יש להזמין בעל מקצוע שיתקן בעיות אלו.

לחלונות במיוחד ישנן נקודות תורפה רבות מהן עלולות לחדור לחות ורטיבות, כדוגמת החיבור של החלון לציר ובין החלון למשקוף, בין הקיר למשקוף ובין הזכוכיות למסגרת החלון. איטום הפתחים מבוצע באמצעות סוגים שונים של חומרי איטום והדבקה, כתלות בסוג ובמיקום בעיית האיטום, וביניהם פסי אטימה דביקים מסוג ספוגי או מגומי, טיט צמנטי או מלט, פולאוריתן מוקצף ומסטיק סיליקון.

לפני יישום חומר האיטום חשוב לדאוג לניקיון אזור ההדבקה מלכלוך, אבק ורטיבות.

איטום מרפסות הבית

מרפסות הבית ובעיקר מרפסות בלתי מקורות, נוטות לצבור לחות ורטיבות בשל היקוות מים בין אריחי המרצפות או ליד מערכת הניקוז של המרפסת. חשוב מאוד לדאוג לאיטום המרפסת מכיוון שמים הנקווים בה עשויים להיכנס בקלות אל תוך חלל המגורים.

זכרו כי איטום מרפסות כולל מערכת ניקוז המורכבת מניקוז עליון על פני השטח, ניקוז תחתון מתחת למרצפות וצינור ניקוז.

הניקוז העילי מורכב משיפוע קל ואחיד של מרצפות המרפסת המסייע להוביל את המים אל צינורות הניקוז, לכן בנוסף לבדיקה מומלץ גם לאטום את המרווחים שבין המרצפות בעזרת חומר איטום מסוג רובה אפוקסי, וכמו כן לדאוג לפס הפרדה אוטם בין המרפסת לחללים הפנימיים של הבית.

מערכת הניקוז התחתונה ממוקמת מתחת למרצפות ועבורה מומלץ להרכיב שכבת איטום ביטומנית, המונעת את חלחול המים אל תשתיות הבנייה של המרפסת.

מחפשים מידע נוסף? לחצו לקריאה נוספת אודות איטום »