תפריט סגור

איטום קירות

איטום קירות

בתים רבים בישראל סובלים מבעיית רטיבות בקירותיהם החיצוניים, בעיקר בימי החורף הגשומים, והאמצעי הטוב ביותר להתמודדות עם מטרד זה הוא איטום קירות. האיטום מונע ספיגה וחדירה של מים ולחות, ובהמשך הופעת עובש ופטריות בעזרת חומרי איטום קירות מיוחדים המבטיחים את עמידות הקירות לאורך שנים.

מרבית חומרי הגלם המיועדים למטרות איטום קירות מבוססים על סילוקסן ופוליסילוסקן, אך בכל מקרה בטרם אוטמים את הקיר יש לדאוג לאיטום הסדקים והחריצים באופן נפרד, בעזרת דבקי איטום על בסיס סיליקון.

הסיבות להיווצרות רטיבות בקירות

קיימים שני סוגי קירות חיצוניים נפוצים – קיר אטום וקיר סופג – וכל אחד מהם מגיב אחרת לרטיבות. קירות אטומים תקינים אינם סופגים לחות ורטיבות, אולם במידה ואכן חדרה רטיבות, הקיר האטום אינו מאפשר את יציאתה החוצה וצובר אותה בתוכו. הקיר הסופג הינו הנפוץ ביותר בבנייה בארץ, ובנוי מחומרים נקבוביים כמו בלוקים או לבנים הסופחים לתוכם את הלחות והרטיבות. בזכות מבנהו הנקבובי של הקיר הסופג, נעה הלחות בתוכו עד שהיא יוצאת בחזרה החוצה.

הבעיה העיקרית עם קירות סופגים נוצרת בשעה שצובעים אותם בשכבה חיצונית של צבעי קיר אקריליים, אשר אינם מאפשרים לרטיבות לצאת החוצה וכתוצאה מכך הרטיבות יוצאת מהקירות הפנימיים אל תוך הבית ויוצרת רטיבות ועובש. אם גם הקירות הפנימיים של הבית מצופים בחומר המונע יציאת רטיבות, הרטיבות והלחות נשארות בתוך הקירות ומעפשות אותם.

לכן, חשוב לצבוע ולאטום את הקירות החיצוניים בחומרים מתאימים, המונעים חדירת לחות ורטיבות אל תוך הקירות ושומרים על הבית יבש, אטום ומבודד לאורך שנים.

איטום קירות חיצוניים עם פוליסילוקסן

פוליסילוקסן מיועד עבור איטום קירות חיצוניים כנגד חדירת מים ולחות, הגורמים לנזילות ולכתמי רטיבות. החומר גם מסייע להגדלת הבידוד התרמי ומונע הופעת פטריות ועובש על הקירות עקב לחות ורטיבות, הנוצרות בעיקר על קירות שבהם חומרים מינראליים.

יש לדעת כי טכניקה זו איננה מתאימה לקירות עם ציפוי אריחים וקרמיקה, או לקירות הצבועים בצבע על בסיס אקרילי, מכיוון שהפוליסילוקסן עובד על ספיגה בתוך המשטח ואילו חומרי גלם אלו הינם בעלי כושר ספיגה נמוך. לכן מומלץ לפני השימוש לערוך בדיקה על קטע קיר קטן ומוסתר, על מנת לוודא שהקיר מגיב היטב והחומר אינו מותיר עליו כתמים.

איטום קירות חיצוניים עם סילוקסן

סילוקסן הינו חומר גלם פופולארי ומצוין עבור איטום קירות חיצוניים על בסיס בטון, וכן לקירות עם ציפוי סופג כמו שפריץ סמנטי, שליכט מינראלי וטיח גרנוליט. זהו חומר גלם נוזלי ושקוף שאינו נראה לעין לאחר התייבשותו, והשימוש בו נעשה באמצעות התזה, לכן לפני היישום יש לאטום את כל הסדקים והחריצים בקיר ולחכות לייבושם המלא. בנוסף, חשוב להקפיד שהקירות עצמם יהיו יבשים וללא אבק, אחרת בגמר האטימה עלולים להיווצר כתמים על הקירות.

עבודת האיטום עצמה דורשת מיומנות גבוהה וחשוב מאוד שבעל מקצוע יבצעה. יש לדעת כי הסילוקסן אינו מתאים לקירות וציפויים בעלי ספיגה נמוכה כגון עץ, פח, קרמיקה, פסיפס או צבע על בסיס מים, וכמו כן עבור משטחי יריעות ביטומניות או זפת אשר הסילוקסן ממיס. עוד חשוב לדעת כי הסילקוסן לא נועד לאטימת סדקים בקירות.

איטום סדקים בקירות חיצוניים

קיימים מספר סוגי סדקים המשתנים בעומקם וברוחבם: סדקי שערה דקיקים פוגעים רק בשכבת הטיח וגורמים לרטיבות בבית, לכן יש לצפותם בשכבה אוטמת וגמישה. סדקי נימים פוגעים גם במבנה ודורשים מילוי בחומר אטימה, ואילו סדקים עובדים נוטים להתפשט במידה ולא מטפלים בהם בזמן. האחרונים דורשים עבודות חיזוק שונות בהתאם לחומרת הסדק, החל ממילוי בחומרים חזקים ואטומים המונעים את המשך התפשטות הסדק, ועד לעבודות חיזוק של קונסטרוקציית המבנה כולו.